Gazeteci izzet Sarı'nın "İstiklal Yolu" kitabı çıktıKastamonu yerel basının emektarlarından Araştırmacı Gazeteci Yazar İzzet Sarı, tam 7 yıldır üzerinde çalıştığı “İstiklal Yolu” isimli kitabını yayınladı.

Kastamonu yerel basının emektarlarından Araştırmacı Gazeteci Yazar İzzet Sarı, tam 7 yıldır üzerinde çalıştığı “İstiklal Yolu” isimli kitabını yayınladı. Kurtuluş Savaşında cephe ve cephe gerisinde stratejik çok önemli rol üstlenen Kastamonu, Çankırı ve Ankara yol güzergahında yaşanmış gerçek hikayelerin anlatıldığı kitap iki bölümden oluşuyor. Kitabın birinci bölümünde Kurtuluş Savaşı’na nasıl gelindiği, ikinci bölümde ise cephe ve cephe gerisinde yaşanan olaylar anlatılırken, İnebolu limanına cephanenin hangi koşullarda getirildiği ve karınca ordusu ısını verilen yüzlerce kağnının cephedeki Mehmetçiğe cephane yetiştirmek için verdiği esi benzeri görülmemiş mücadele anlatılıyor.

İstiklal Yolu’nda yaşanan olayları anlatan eski fotoğraflar ve özel resimlerin yer aldığı İstiklal Yolu kitabındaki konu başlıkları ise şöyle:

“İstiklal Yolu Kurtuluş Yolu, 19 Mayıs 1919-Samsun, İşgale Karşı Kastamonu’da mitingler, Kastamonu’da Milli Hareketin başlaması, İnebolu’nun bombalanması. Azerbaycan’dan gelen mektup, İnebolulu Kahraman Kayıkçılar, Cideli Kaptan, Ak Sakallı Hamamcı Kadı Salih Reis, Tosyalı Dr. İsmail Hakkı Bey, Ersizler ve İkiçay Köprüsü, Akif”in Kağnısı. Mehmet Akif Nasrullah kürsüsünde, Açıksöz ün hikayesi, Hatice’nin İçimliği Kızılay’a, Küreli Haşan Çavuş. Taşköprülü İbrahim Çavuş, Derbent Karakol Baskını, Yanıkların Emine, Arabacılar Destanı ve Şifreli telgraflar…”

Kitabın kapağı renkli. 176 sayfadan oluşan iç sayfaları ise siyah-beyaz olarak basıldı. İlk baskısının yapıldığı bilgisini veren kitabın yazarı İzzet Sarı, ikinci ve üçüncü baskılarının bir yayın evi tarafından Türkiye genelinde kitapçılarda satışının yapılacağını, ayrıca kitabın dijital ortama da taşınacağını açıkladı.