İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE HALK SAĞLIĞI BAŞKANLIĞI, KORONA VİRÜSÜ TEDBİRLERİNE DEVAM EDECEKTekirdağ Sağlık İl Müdürlüğü, koronavirüs salgını sürecinde tedbirleri uygulamadaki başarısı nedeniyle Tekirdağ ilimizi Türkiye’nin örnek illerinden biri olarak gösterilmesi nedeniyle sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.
 
Yapılan Açıklama şöyle: " Sayın Bakanımız Fahrettin Koca 1 Temmuz 2020 tarihli Türkiye günlük koronavirüs tablosunu açıklarken, Tekirdağımızı örnek göstermiş,  “Toplam test sayımız 3,5 milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200.000’i geçti. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimiz Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tüm illerde başarabiliriz.” demişlerdir.
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesindeki son durumun masaya yatırıldığı Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanımız, Tekirdağ İlimizin Günlük Ortalama Vaka Sayısını 2 Hafta İçerisinde % 31.35 azaltarak, Türkiye Genelinde Tedbirleri Uygulama Başarısı Gösteren En Başarılı İller arasında en yüksek yüzde ile ilk sırada İlimizin adını söylemeleri hem Sağlık Camiamız, hem de İlimiz genelinde büyük bir sevinç yaratmıştır.
Sayın Bakanımızın da altını çizdiği üzere "Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcıdır. Hasta etme gücünün zayıfladığı yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksundur. Bunlara itibar edilmesi birçoklarının hastalığa yakalanmasına, hastalığı başkalarına bulaştırmasına neden olmaktadır".
Türkiye genelinde an itibariyle takdir toplayan, örnek olan ve İlimizi gururlandıran bu basarıyı devam ettirmek, en basta halkımızın desteğiyle  maske takmak, sosyal mesafemize ve kişisel hijyenimize dikkat etmekten geçecektir. Bu nedenle hep birlikte bu hususlara azami önem gösterelim.
Unutmayalım ki; İyi günlere, sağlıklı günlere, alacağımız önlemler ile kavuşacağız. Riske karşı alınabilecek tedbirler, aslında uygulanması en kolay  olan tedbirlerdir. Virüs gerçeğini dikkate alarak hayatımıza elimizden geldiğince çeki-düzen vermemiz, bulaş riskini azaltma adına en önemli adımımızdır.
Sağlık personelimizin üst düzey özverisi, onların bu süreçteki vefakar çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir. Ancak  Kıymetli Sağlık Personelimize vereceğimiz en büyük destek, kurallara uymak olacaktır. Bu konuda halkımızın kurallara uyması ve gece-gündüz görev başında olan sağlık personelimize desteğe devam etmeleri çok büyük önem arz etmektedir. Tedbirlere ne kadar çok uyarsak, o kadar çabuk normalleşiriz. Bu önemli başarı için, kamusuyla, üniversitesiyle, özeliyle sahada 7/24 cansiperane bir şekilde  mücadele eden sağlık personelimiz başta olmak üzere, tüm idarecilerimize, paydaş kurumlarımıza ve kıymetli halkımıza İl Sağlık Müdürlüğü Ailesi olarak teşekkür eder; minnet ve şükranlarımızı sunarız."