TIBBİ HACAMATHacamat Tedavisi

 

Hacamatın Nedir ve Faydaları Nelerdir?


Hacamat, Müslüman ülkelerde hastalıkların tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde hacamat hemen hemen tüm hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından tanınmayan bu tedavi yönteminin Hadis-i Şerifler de geçtiğine inanılır. Hacamat uygulamasını yapan kişilere haccam ve bu uygulamalar esnasında kullanılan her türlü bardak ya da fanus türevi malzemeye demihcem ismi verilmektedir.

 

Hacamat Nasıl Uygulanıyor?

Hacamat ile kan alma uygulamasında vücuttaki hacamat noktalarına kan toplayabilmek amaçlanmaktadır. Bunun içinde steril bir ortamda korunan tek kullanımlık temiz bir bardak ya da kavanoz ters çevrilerek içerisine hızla sokulan ve geri çekilen bir alev ile içindeki havası alınmakta ve sonrasında havası alınan kavanoz vücuda kapatılmaktadır. Hacamat yöntemiyle uygulanan tedavide vücut içerisinden çıkarılan kan kirli ve zararlı kandır. Kirli kan damardan alınmamaktadır. Deri yoluyla vücuttan çıkarılan kirli kan, vücuttaki dengelerin normale dönmesini sağlamaktadır. Öncelikle derinin üzeri ince neşter yardımıyla çizilerek üzerine ağzı geniş bir kavanoz konulmaktadır. Kavanozun emici gücü kirli kanın vücuttan çıkmasını sağlamaktadır. Bu sayede hacamatın faydaları görülebilmekte ve çeşitli hastalıkların tedavisinde bu yöntem kullanılabilmektedir.

Hacamat için Uygun Gün Ve Şartlar

Hacamat Hangi Gün Yapılmalıdır: Hacamatın yapılması en uygun gün pazartesidir. Eğer pazartesi uygulanamazsa salı, perşembe ve pazar günleri uygundur.
Hacamat Hangi Günler Yapılmaz: Cumartesi, çarşamba ve cuma günlerinde hacamat yapılması tavsiye edilmez. Yasaklı Hadis-i Şerif’ler bulunur. Bu günlerde hacamat yaptırmaktan uzak durmalısınız.
Hacamat İçin En Uygun Saat Kaçtır: Güneş doğumundan 1 saat sonraki 2 saat hacamat yapılabilir. Eğer bu saatlerde hacamat yapılamadıysa öğlen ve ilkindi saatleri arasında hacamat yapılabilir.
Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler

Hacamat tedavisine aç karnına gidilmelidir.
2 gün önceden hayvansal gıda tüketimine son verilmelidir.
Hacamat yapılmadan 1 gün önce eş ile cinsel ilişki kurulmamalıdır.
Ekşi, acı ve tuzlu yiyecekler tüketmekten uzak durulmalıdır.
Hacamat Kimlere Uygulanamaz?

Hacamat faydalı olduğu gibi aşağıdaki özellikleri taşıyan kişilerde kötü sonuçlar doğurabilir, bu yüzden bu durumlardan herhangi biri sizde bulunuyorsa hacamat yaptırmayın.

Zayıf ve ihtiyar kişilere,
Kandan korkan kişilere,
Kalbinde yetmezlik olanlara,
Hiv ve Aids hastalarına,
Ufak çocuklara,
Kanı durmayan kişilere,
Kansız kişilere,
Düşük tansiyon hastalarına,
Hamile bayanlara uygulanmaz.
Hacamatın Sağlığımıza 27 Faydası
1. Hacamat, sinüzite iyi gelir. Özellikle soğuk kış mevsiminde sinüzit problemlerinden şikâyet ediyor ve doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız, uzman ellerde yapılabilecek olan hacamat uygulaması sizin için ideal bir tedavi seçeneği olabilir.

2. Hacamat, baş ağrılarını giderir. Sık sık baş ağrısı problemleri ile hayatınızın zindan olduğu durumlarda sorunun kaynağının vücudunuzda dolaşan pis kan olması muhtemeldir. Buna tamamen doğal ve etkili bir çözüm arayışındaysanız hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

3. Hacamat, kadın hastalıklarında etkilidir. Yumurtalıklarınız ya da rahim ağzı ile ilgili çeşitli sıkıntılarınız varsa hacamat uygulamasının kadın hastalıkları üzerindeki olumlu etkisinden yararlanabilirsiniz.

4. Hacamat, yorgunluğu giderir. Gün içerisinde çok fazla uyku uyuyor ve bu nedenle enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız yorgunluğunuzu gidermek amacıyla işinin ehli kişilere hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

5. Hacamat, bel, sırt ve diz ağrılarına iyi gelir. Bel bölgenizde, sırtınızda ya da diz kapaklarınızda şiddetli ağrılar yaşıyorsanız hacamat uygulaması ile kısa sürede etkin tedavi seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

6. Hacamat, hormon tedavisinde destekçidir. Vücudunuzda meydana gelen çeşitli problemler nedeniyle hormon ilaçları kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda, bu ilaçların yan etkilerini kanınızdan ve dolayısı ile vücudunuzdan temizleyebilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

7. Hacamat, yüksek tansiyona iyi gelir. Dengesiz ve çoğu zaman yüksek tansiyondan şikayetçi olduğunuz durumlarda bu soruna neden olan pis kanı vücudunuzdan çıkarabilmek adına hacamat uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

8. Hacamat, cinsel zayıflığı giderir. Özel hayatınız her geçen gün daha da kötüye gidiyorsa ve kendinizi cinsel olarak yetersiz hissediyorsanız hem kendinizi hem de partnerinizi çok daha fazla mutlu edebilmek adına hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

9. Hacamat, kalp ve damar hastalıklarında destekleyicidir. Kalp rahatsızlıklarında ya da çeşitli kılcal damar tıkanıklıklarında hacamat uygulamasını destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak tercih edebilirsiniz.

10. Hacamat, beynin fonksiyonlarını arttırır. Düşünme kapasitenizi arttırmak ve beyninizin diğer organlarınızla olan iletişimini kuvvetlendirmek için hacamatın olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede beyninizi çok daha yüksek kapasitede kullanabilir ve hem iş hem de özel hayatınızda bunun büyük yararlarını görebilirsiniz.

Şu ana kadar hacamatın faydaları arasında bilinen ilk 10 faydasını okudunuz… Hacamatın çok önemli diğer 17 faydasını daha okumak için Yazının Devamı butonuna basınız.

11. Hacamat, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk mevsimlerde sık sık hasta oluyor ve yataklara düşüyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıf olması kuvvetle muhtemeldir. Buna bir çözüm olarak hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

12. Hacamat, kan üretimini destekler. Kansızlık gibi problemlerin önüne geçebilmek ve kanın vücudunuzda çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde üretilmesini sağlamak için düzenli hacamat uygulamaları sizin için ideal bir çözüm olabilir.

13. Hacamat, konsantrasyonu arttırır. Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi problemler yaşadığınız durumlarda hacamatın muhteşem etkilerinden yararlanabilmeniz mümkündür. Uzman kişilerin ellerinde uygulatabileceğiniz hacamat ile kısa sürede bu tür sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

14. Hacamat, sivilceleri giderir. Sivilce ve sivilce izleri ile dolu bir cilde sahipseniz uzman kişiler tarafından yapılabilecek olan hacamat uygulaması ile kısa sürede çok daha pürüzsüz ve temiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan hacamat ile cilt altındaki kan akışını hızlandırarak sivilceleriniz üzerinde kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

15. Hacamat, çıbanı söndürür. Vücudunuzun çeşitli noktalarında çıkan çıban problemlerinde tamamen doğal bir tedavi yöntemi arayışındaysanız hacamatı güvenle tercih edebilirsiniz.

16. Hacamat, vücuttaki kortizon seviyesini yükseltir. Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan ve bir tür steroit şeklinde de tanımlanabilen kortizon hormonu, vücut için önemli birçok hayati görevi üstlenmektedir. Bu nedenle hacamat uygulaması ile vücudunuzda üretilen kortizon seviyesini yükseltebilir ve bunun yararlarını hem kısa hem de uzun vadede görebilirsiniz.

17. Hacamat, hafızayı güçlendirir. Unutkanlık problemleri yaşıyor ve bu nedenle özellikle eğitim hayatınızda büyük zorluk çekiyorsanız hacamat uygulaması ile hafızanızı güçlendirebilir ve çok daha verimli bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Hacamat ayrıca okuduğunu algılama konusunda da önemli bir destekleyici tedavi yöntemi şeklinde tanımlanabilmektedir.

18. Hacamat, ödem gidericidir. Çeşitli nedenlerle vücudunuzda meydana gelen ödem problemlerinde hacamat uygulaması yaptırabilir ve kısa sürede ödem atıcı etkilerine gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

19. Hacamat, vücuttaki şişlikleri dindirir. Vücudunuzun farklı bölgelerinde sizi fazlasıyla rahatsız eden şişlik problemlerinde deri altındaki kan akışını hızlandırabilmek ve şişlikleri dindirebilmek amacıyla hacamat uygulamasından yararlanabilirsiniz.

20. Hacamat, çocuklarda beyin gelişimini destekler. Küçük yaşlarda en azından bir kez bile hacamat uygulaması yaptırılması, gelecek zaman içerisinde çocuklardaki beyin gelişimini fazlasıyla etkilemektedir. Bu nedenle küçük çocuklarınıza işinin ehli kişiler tarafından hacamat yaptırabilirsiniz.

21. Hacamat, vücutta meydana gelen gazı atar. Yediğiniz yemeklerden sonra ya da gün içerisinde herhangi bir zamanda gaz problemleri nedeniyle kendinizi huzursuz ve mutsuz hissediyorsanız hacamatın olumlu etkilerinden bu sorunu gidermek amacıyla faydalanabilirsiniz.

22. Hacamat, toksin temizliğinde kullanılır. Kandaki toksinlerin temizlenebilmesi ve etkin bir şekilde vücuttan dışarı atılabilmesi için olmazsa olmaz tedavi seçeneklerinden birisinin de hacamat uygulaması olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

23. Hacamat, tümör ve kistlere karşı etkilidir. Vücuda yerleşen ve çoğu zaman kanser gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara yol açabilen tümör ya da kistlerin temizliği için doğal bir tedavi seçeneği olarak hacamatı tercih edebilirsiniz.

24. Hacamat, zehirlenmelere karşı kullanılır. Besin, ilaç ya da farklı nedenlerle meydana gelen zehirlenmelerde vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atabilmek için en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olan hacamatı gönül rahatlığı ile uygulatabilirsiniz.

25. Hacamat, romatizmayı iyileştirir. Romatizmal ağrılar günlerinizi kabusa çeviriyorsa ve sık sık yerinizden kalkacak gücü dahi kendinizde bulamıyorsanız hacamatın iyileştirici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

26. Hacamat, bağırsak enfeksiyonlarını giderir. Çoğu durumda ishale neden olan bağırsak enfeksiyonlarını vücudunuzdan etkili bir şekilde atabilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

27. Hacamat, mide problemlerini iyileştirir. Midede ülser ve daha farklı pek çok hastalıkta destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak hacamatın olumlu etkilerini adeta bir şifa kaynağı niteliğinde tercih edebilirsiniz