Vefatının 82. Yılında Ata'mızı Özlemle ve Saygıyla Andık 

Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. yılında özlemle ve saygıyla anıldı.

Anma programı, Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un mesajı okundu.

TBMM Başkanı Şentop mesajında şu ifadelere yer verdi : “10 Kasım 2020, hürriyet ve bağımsızlığı millî ve fıtrî bir haslet olarak kabul eden devletimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün beka âlemine göç edişinin 82’inci yıldönümüdür. Bugün vesileyle Meclisimizin ilk başkanı, İstiklal Mücadelemizin eşsiz komutanı, ilk cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

O, aziz milletimizin 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinde maruz kaldığı sıkıntıları yakından müşahede edip ülkemizin, milletimizin istikbalini planlamak için dersler çıkarıp aklın ve bilginin rehberliğinde, inançlı, azimli ve kararlı kişiliğiyle yönettiği İstiklal Mücadelemizin nihayetinde aziz milletimizi yeniden tarihin öznesi haline getirmeyi başardı. İşgalci ve istilacı emperyalist devletlere karşı kazandığı büyük zaferle Batı karşısındaki 250 yıllık izmihlalimizi sona erdirip yokluk, yoksulluk, imkânsızlık mazeretine sığınmadan milletimizin önüne yepyeni ufuklar açtı.

O, İstiklâl Savaşı zaferle neticelendiğinde “Başardınız Paşam!” diyenlere “Asıl mücadele şimdi başlıyor” diyerek milletimize erişilmesi gereken yeni hedefler gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti de onun attığı temeller üzerinde yükseldi ve bugünlere erişti.

Devlet ve millet olarak kurucu liderimizin gösterdiği hedeflere, koyduğu ilkelere sahip çıkarak istikbal yolculuğumuzu devam ettiriyoruz. Devletimizi geliştirip, milletimizi barış, huzur, güven ve refah içinde yaşatmak için büyük bir inanç ve gayretle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Böylece tarihimizin şanlı devirlerinde olduğu gibi devletimize, milletimize layık olduğu itibarı yeniden kazandıracağımıza inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebedî âleme irtihal edişinin 82’nci yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.”

Ardından saat 09:05’te Ata’mızın manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma programı, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde  devam etti.

Program öncesinde Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, Atatürk konulu fotoğraf sergisini gezdi.

İstiklal marşının okunması ile başlayan programa;  Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Piyade Albay Şahin Yenilmez, Başsavcı Soner Gül, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, Vali Yardımcıları Ali Dursun, Murat Eren, Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, askeri, mülki erkan ve  vatandaşlar katıldı.

Sonrasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezai Öztaş “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sağlığının Bozulması ve Ölümü” konulu konferansı verdi.

Dekan Yardımcısı Öztaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Atatürk’ün hastalığı Kasım’ın ilk haftasından itibaren şiddetlenmiş ve 8 Kasım günü girdiği derin komadan kurtulamamış ve 10 Kasım 1938 Perşembe Günü saat 9’u 5 geçe Dolmabahçe Sarayı’nda aramızdan ayrılmıştır. Atatürk’ün ölümü Türkiye’de ve dünyada büyük yankılar uyandırmış, büyük üzüntülere sebep olmuştur. Atatürk’ün naaşı 16 Kasım günü katafalka konulmuş ve 3 gün boyunca halkın görmesi sağlanmıştır. 19 Kasım günü Prof. Dr. Şerafettin Yalkaya tarafından Cenaze Namazı kıldırılmış ve naaşı Yavuz Zırhlısı’na konularak İzmit’e gönderilmiş, buradan da trenle Ankara’ya getirilmiştir. 20 Kasımda Ankara’ya getirilen naaşı, TBMM’de katafalka konulmuş  21 Kasım’da yapılan devlet töreninin ardından naaşı, Etnografya Müzesi’nde hazırlanan geçici kabre konulmuştur. Atatürk’ün naaşı bildiğimiz gibi 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledilecektir. UNESCO’nun 152 ülkesinin oybirliğiyle yapmış olduğu Atatürk tanımlaması ile sözlerime son vermek istiyorum. Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği barış, yolunda üstün özellikler göstermiş kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir ınkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen eşi olmayan devlet adamı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

Konuşmanın ardından Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencisi, Sidar Bostancı “Mustafa Kemal Seslense” adlı şiiri ve Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe Cibir “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” adlı şiiri okudular.

Ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. yılı münasebetiyle düzenlenen “Atatürk” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Anma programı, Tekirdağ Anadolu Lisesi  öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Sinevizyon Gösterisi”nin sunulmasıyla son buldu.