YAZAR NURCAN EZEL HÜMAY'DAN DİKKAT ÇEKEN BİR ROMAN DAHA “Gece Çırası”Yazar  Nurcan Ezel Hümay’ın ilgiyle karşılanan Gece Çırası adlı romanının Mu Yayınları etiketiyle yayımlanan 2. Baskısı da kısa sürede tükendi.

Romana bir ay içinde  iki şiir yazıldı ve ikisi de Film ve dizi müzikleri bestekarı Ahmet Beceren tarafından bestelendi.

Romanda, Cide’nin bir garip köyünde yoksulluğun cenderesine düşmüş bir ailenin, 8 yaşındaki kızları Nezaket’i İstanbul’da bir konağa besleme vermesiyle olaylar silsilesi başlıyor.

Nezaket’in yolu Bedirhan’la kesişiyor ve kendi yaşamları üstünden sevgisizliğin, kimsesizliğin, yoksulluğun, horlanmışlığın bir çocuğun sırtında açtığı ağır kırbaç yaralarını gözler önüne seriyor.

Roman, birbiri ardına ve beklemeyen ve sıradışı olaylar silsilesiyle okuyucuları sarsıyor. Gerçek bir hayat öyküsünün sağlam bir kurguyla anlatıldığı Gece Çırası okuyanların canını yakıyor.

Sanat camiasından bolca okur kitlesi bulan, ünlü yönetmenlerin okumakta olduğu ve çok yakında dizi ya da film olarak karşımıza çıkması beklenen,  akıllarda uzun süre iz bırakacak olan sürpriz bir sonla biten romanın, Türk edebiyatında önemli bir yer edineceği öngörülüyor.

 

Nurcan Ezel Hümay Kimdir?

Nurcan Ezel Hümay, 1981 yılında Aydın Kuyucak ilçesi Yamalak Beldesi’nde doğdu. Eğitimini bu şehirde tamamladıktan sonra araştırmacı olarak Türkiye'yi karış karış dolaştı. Konum Dergisi başta olmak üzere birçok gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı, yazıişleri müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yaptı. 2007 yılında Cide’ye yerleşti. Uluslararası Cide Kültür Sanat ve Gençlik Festivali’ni kurup başkanlığını yürüttü. Gastumanna dergisi, Cide dergisi ve İlan gazetesinin imtiyaz sahibi oldu. Memleket gezilerinden edindiği birikimlerini paylaşmak üzere kitaplarını yayımladı.

 

Hümay; Çınarın Gözyaşları, Öküz Paşa, Yaramaz Kedi Çiko, İyilikler Ülkesi, Garip Dede, Hekimoğlu başta olmak üzere kırka yakın çocuk öykülerinden sonra, mizah öykülerinden oluşan Ciddi Deliler kitabını yayımladı.  “Gece Çırası” Nurcan Ezel Hümay’ın ikinci roman çalışmasıdır.

 

Nurcan Ezel Hümay; Türk Sinema oyuncusu İlyas Salman’ın “ Öyle bir yazarla tanıştım ki yaptığı her iş marifet. Yanında  sanatçıyım demekten utanıyorum. “ dediği yazardır. 

Türkiye’nin en genç yazarlarından  Başak Şahin’in annesidir.   

Yazarın bazı kitapları

Gece Çırası (Roman). Çöl Kaplanı (Roman). Ciddi Deliler (Mizah Öyküleri). Çocuk Hikayeleri

Çöl Kaplanı,.  Sütçü İmam, . Fatih Sultan Mehmet ve Dracula, . Öküz Paşa, . Seyit Onbaşı,

Hekimoğlu, . Emir Yakup, Antakya Kontu, Elmas Mehmet Paşa, Kırkkızlar. Şeyh Şaban-ı Veli

Garip Dede serisi. İyilikler Ülkesi